Jak wybrać kask narciarski?

Zapewne większość osób sądzi, że dobór odpowiedniego kasku narciarskiego to taka prosta sprawa. Otóż tak wcale nie jest, to tylko nam się tak wydaje. Koniecznie należy pamiętać o tym, że tylko i wyłącznie dobrany kask będzie najlepiej spełniał przypisane mu funkcje. Inaczej mówiąc, nie powinien być, ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Źle dokonany wybór przy wyborze kasku narciarskiego może przynieś więcej strat niż korzyści. Zatem, jak dobrać kask narciarski?

jak wybrać kask narciarski

Źródło: pixabay.com

Otóż większość producentów kasków narciarskich podaje rozmiar w centymetrach, jako zakres regulacji. Na przykład: 53 – 54, 54 – 56 cm, czy nawet 54 – 58 cm. Inni producenci natomiast rozmiarówkę opierają na systemie „literowym”. W takiej sytuacji najlepiej jest sprawdzić tabelę rozmiarów dla danego producenta. Jest tak, gdyż dla jednego z nich rozmiar M to 54 – 55 cm, a dla innego 56 – 57 cm.

W takim razie, jak sprawdzić, jaki rozmiar będzie pasował?

Po pierwsze należy zmierzyć obwód głowy. Najlepiej zrobić to nieco powyżej linii brwi. Do otrzymanego wyniku trzeba następnie dodać 2 cm. Otrzymana wielkość to rozmiar idealnego kasku. Niestety jeżeli chodzi o praktykę to nie wystarczy jedynie zmierzyć obwodu głowy. Dlaczego? Dlatego, że każda głowa ma inny kształt, dlatego też różni producenci wytwarzają kaski o różnych kształtach. Z tego też względu każdy kask, nawet idealnie dobrany do głowy, należy przetestować. Kask narciarski damski i męski różnią się właśnie kształtem. Zdarza się też tak, że czasem jest również inna rozmiarówkę, gdyż producenci ją „literują”.

Jak sprawdzić czy kask jest dobrze wybrany?

Otóż założony bez zapiętego paska, musi utrzymać się w trakcie delikatnego potrząsania głową. Ponadto próba przesunięcia powinna skończyć się naciągnięciem skóry, a nie zmianą jego pozycji. Następnie należy pozostawić kask na głowie przynajmniej przez kilka minut. Jeżeli w trakcie tego czasu nie znacznie on uciska, nawet delikatnie, można uznać, że rozmiar jest odpowiedni.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *