Wiesz co powinien zawierać zestaw lawinowy?

Jeśli lubisz sporty ekstremalne lub chcesz ich spróbować wiedz, że zestaw lawinowy jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego freeridera. Zobacz czego nie może w nim zabraknąć.

lawina

Zanim poczujesz smak adrenaliny w górach, sprawdź zagrożenie lawinowe. Jeśli warunki atmosferyczne pozwalają na wyście na szlak i tak weź ze sobą zestaw lawinowy. Lepiej żeby nigdy się nie przydał, ale zawsze trzeba mieć go ze sobą. Jak to mówią, Licho nie śpi..

Detektor lawinowy

Przed wyjściem sprawdźmy jej naładowanie, najlepiej żeby była w pełni naładowana, jej moc nie powinna być niższa niż 50%.

  • Nie używamy akumulatorków
  • Najlepiej nosić go na spodniej warstwie odzieży, najlepiej nierozpinanej
  • Zakładamy go od razu w trakcie ubierania
  • Włączamy również w chwili wyjścia w teren
  • Zanim wyruszymy na wyprawę, sprawdźmy jego działanie jeszcze przed wyjściem

Sondy lawinowe

To nic innego jak składna metalowa rurka o długości dwóch-trzech metrów. Dzięki wbijaniu jej w śnieg, możemy wyczuć gdzie leży potencjalna osoba przysypana przez lawinę. Jeśli przy użyciu sondy wyczujemy przysypaną osobę, wbijamy ją co 25-30 cm, dzięki temu będziemy wiedzieli jak leży, na jakiej głębokości i w których miejscach trzeba kopać.

Jeśli wyczujemy kogoś pod lawiną, kopiemy za sondą, nie wyciągamy jej, bo możemy zgubić wyszukane miejsce.

Plecak z poduszką powietrzną

Plecak ABS jest wyposażony w specjalne poduszki powietrzne, które po zwolnieniu blokady, przy pomocy specjalnej zawleczki wypełniają się gazem z butli umieszczonych w dnie plecaka. Dzięki temu podczas lawiny, osoba nie jest wciągana pod śnieg, ale unosi się na pędzącej lawinie. Niestety takie plecaki nie chronią przed uderzeniami, zgnieceniami oraz innymi urazami mechanicznymi.

Łopata

Ona też jest obowiązkowa. Nie ważne, czy jest składana, plastikowa, czy metalowa. Musi być z nami na takiej wyprawie! W pierwszej kolejności odkopujemy głowę uwięzionej osoby i natychmiast sprawdzamy, czy jest przytomna! A i jeszcze pamiętamy, aby nie zadeptywać poduszki powietrznej, pod którą znajduje się przysypana osoba. Jeśli warstwa śniegu jest gruba, odkopujemy z boku, jeśli cienka, od góry.

lawina

Na ekstremalne szlaki nigdy nie wybierajmy się sami. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że góry to żywioł, który nie będzie miał dla nas litości. Tam możemy liczyć tylko sami na siebie osobę, która uczestniczy w naszej podróży. Góry to nie zabawa, trzeba być bardzo dobrze przygotowanym pod względem psychicznym, fizycznym i technicznym.

Tutaj zamieszczone zostały podstawowe informacje na temat zestawu lawinowego. Warto o nim jeszcze więcej poczytać.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *