W Norwegii znaleziono narty z wiązaniami mające 1300 lat

Wraz z globalnym ociepleniem topnieją lodowce, ziemia oddaje nam skarby sprzed tysięcy lat. Jedną z pamiątek po naszych przodkach, znaleziono w październiku 2014 roku.

Źródło:photopin.com

Źródło:photopin.com

Narty sprzed 1300 lat, znaleźli archeolodzy z Norwegii na lodowcu Reinheimen. Ten cenny skarb, dzięki przebywaniu pod lodem przez setki lat, zachował się w bardzo dobrym stanie. Nawet posiadają jeszcze w całkiem dobrym stanie metalowo-skórzane wiązania.

Te niezwykłe narty, są wykonane z drewna, mają 172 cm długości, a szerokość wynosi 14,5 cm. Zostały znalezione w Moere og Romsdal, czyli w pobliżu miejsca urodzenia wielkich norweskich narciarzy biegowych, takich jak P. Northug czy M. Bjoergen.

W Norwegii, od dawna historycy uważali, że na ich terenie od wieków jeżdżono na nartach. Dzięki dokładniej prace, ich archeologom udało się potwierdzić tą teorię.

Archeolog Runa Hole, stwierdził, że to znalezisko zachowało się w tak dobrym stanie, dlatego, że lodowiec po prostu je zamroził. Według niego, są w tak dobrym stanie, że po małej konserwacji, nadawałyby się do dalszej jazdy.

Lodowce pod wpływem globalnego ocieplenia stale się roztapiają i kto wie, jakie kryją przed nami tajemnice. Może nie długo dowiemy się o kolejnych ciekawych znaleziskach.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *