Narty wodne & narty zimą

Narty wodne, a narty zimowe brzmią tak samo, lecz są zupełnie inne. Czym się różnią? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

 narty2

Na początek zajmę się zimowymi nartami, dzięki którymi narciarze mogą uprawiać tzw. narciarstwo zimowe. Sport ten uprawiany jest zimą, dlatego narciarze uwielbiają tą porę roku. Dla nich świat zimą wygląda bajecznie i spokojnie zwłaszcza w górach, gdzie uprawia się tą dyscyplinę sportową. Aby jednak, jak najlepiej rozkoszować się urokami zjazdów narciarskich należy wybrać odpowiednie narty zimowe. Jakie?

Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta nart. Różne rodzaje przeznaczone są dla narciarzy o konkretnych preferencjach i umiejętnościach. Jednak czy warto na początku kupować cały ekwipunek?. Pierwszy sezon warto rozpocząć na używanym sprzęcie bądź wypożyczonym . Początkowo musimy ocenić czy sporty zimowe staną się naszą pasją, kupno nowego sprzętu mogłoby się okazać nietrafioną inwestycją.

Dobierając długość nart należy uwzględnić: wzrost, wagę oraz umiejętności. Do rekreacyjnej jazdy należy wybrać miękkie narty, ułatwią one manewrowanie. Doświadczeni narciarze powinni wybrać sprzęt o większej twardości. Większa sprężystość oraz lepsze trzymanie na zmrożonym śniegu umożliwi ambitniejszą jazdę. Początkujący narciarz zdecydowanie powinien wybrać miękkie narty. Wymagają one mniejszego nakładu siły do panowania nad nartą. Należy pamiętać, iż długość nart nie może przewyższać wzrostu narciarza. Powinny być one ok. 10 -15 centymetrów krótsze.

narty wodne2

Narciarstwo wodne to dyscyplina sportowa i czynny wypoczynek polegające na jeździe na 1 lub 2 nartach po wodzie za holującą motorówką lub elektrycznym wyciągiem narciarskim. Narciarstwo wodne to sport, który w naszym kraju dopiero zyskuje na popularności. Historia tej dyscypliny sportowej jest jednak znacznie dłuższa. Jazda na nartach wodnych została wynaleziona w 1922 roku w Lake City w USA. Za jej twórcę uznaje się Ralpha Samuelsona. Do Polski narciarstwo wodne zawitało dopiero w latach 50. XX w. Do uprawiania tego sportu najbardziej nadają się spore zbiorniki wodne, gdzie nie ma fal. Dzięki temu zawodnicy bez trudu mogą utrzymać się na jednej lub dwóch, specjalnie przystosowanych do jazdy po wodzie, nartach. Do szusowania po tafli wody potrzebna jest dodatkowo siła pociągowa. W tej roli najlepiej sprawdzają się motorówki lub specjalne wyciągi. A jakie narty wybrać do uprawiania narciarstwa wodnego?

Osoby, dla których narciarstwo wodne ma być jedną z form rekreacji powinny postawić na narty o długości ok. 170 cm i szerokości 15 – 20 cm. W modelach dla początkujących, na samym tyle zamontowana jest również specjalna płetwa, dzięki której łatwiej utrzymać się na wodzie. Ci, którym marzą się bardziej ekstremalne przygody, powinni zaś wybrać znacznie solidniejszy sprzęt. Jeszcze innego sprzętu wymaga slalom. W tej konkurencji jeździ się tylko na jednej narcie, ze znacznie szerszym przodem i zwężeniem z tyłu. Poza samymi nartami, osoby chcące na poważnie zająć się tą dyscypliną powinny pomyśleć również o zakupie wiązadeł. Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego narciarza wodnego powinna być również pianka i kamizelka ratunkowa.

Mam nadzieję, że z powyższego artykułu jasno wynika, jaka jest różnica pomiędzy nartami wodnymi, a nartami zimowymi.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *