Matterhorn – Alpejski szczyt stanowiący duże wyzwanie nawet dla najlepszych alpinistów.

Są szczyty bardzo trudne do zdobycia, które pomimo niebezpieczeństwa przyciągają do siebie tłumy alpinistów. Matterhorn należy do tej grupy szczytów, jest położony w Alpach zachodnich. Sięga wysokości 4478 metrów.Warto bliżej przyjrzeć się górze, która jest trudna do zdobycia nawet latem. Mat

Matterhorn leży na granicy Szwajcarii i Włoch. We Włoszech jest nazywany Monte Cervino. Jest to jeden z najpiękniejszych szczytów świata, który od 1997 roku pochłonął już wiele ofiar. Mimo tego jego piękno oraz niedostępność przyciąga wielu śmiałków, miłośników alpinistyki.

Budowa szczytu przypomina piramidę, której ściany są pokryte wiecznym śniegiem. Na szczyt można wejść jedną z czterech grani: Lion, Furgen, Hörnli lub Zmütt. Pierwszy raz został zdobyty przez siedmioosobową grupę alpinistów 14 lipca 1865 roku. Śmiałkowie wybrali drogę Hörnli na szczyt góry. Niestety przy schodzeniu ze szczytu zdarzył się wypadek, cztery osoby spadły w przepaść. Ze szczytu udał się zejść tylko trzem osobom. Jednak to wydarzenie nie odstraszyło miłośników alpinistyki. W kolejnych latach wiele osób zdobyło ten szczyt. W 1978 roku Polki w składzie Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Irena Kęsa oraz Wanda Rutkiewicz zimą przeszły północną ścianę Matterhornu.

matterPiękno tego szczytu powinni podziwiać doświadczeni alpiniści, wyposażeni w porządny, profesjonalny sprzęt. Pomimo tego, że jedna z dróg na szczyt w skali wspinaczkowej określana się jako trudną, z miejscami bardzo trudnymi to nie wolno lekceważyć tego szczytu. Tutaj często zmienia się pogoda, skały nagle się kruszą przez co istnieje niebezpieczeństwo uderzenia spadającymi kamieniami, trzeba pamiętać o tym, że w tym miejscu również może zaskoczyć nas burza. A przy tak dużej ekspozycji takie zjawiska pogodowe są niebezpieczne.

Szczyt Matterhorn jest wyzwaniem dla osób o mocnych nerwach, kochających alpinistykę i piękno gór. Śmiałkowie chcący zdobyć ten szczyt muszą być bardzo dobrze przygotowani oraz doświadczeni. Na tym szczycie nie ma miejsca na pomyłkę. Należy pamiętać o tym, że takich szczytów nie wolno lekceważyć i nie przeceniać swoich możliwości oraz sił.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *