Konserwacja nart po sezonie – co musisz wiedzieć?

Bardzo ważną sprawą, jeżeli chcemy, aby narty służyły nam jak najdłużej, jest ich odpowiednia konserwacja. Dodatkowo nie możemy także zapominać o konserwacji butów narciarskich, deski snowboardowej, czy łyżew.

konserwacja nart

źródło: mountsurfshop.co.nz

Odpowiednio zabezpieczony sprzęt pomoże nam uniknąć przykrych oraz drogich napraw uszkodzeń, które spowodowane są niewłaściwych obchodzeniem się ze sprzętem sportowym. W przypadku samych nart zabiegi konserwacyjne nie są skomplikowane. Narty zazwyczaj przewozimy na dachu samochodu, gdzie łatwo osadza się brud składający się z soli piachu, czy brudnej wody oraz innych nieczystości. Ze stoku często zjeżdżamy na nartach na parking, a tam znajdują się kamienie, sól z kół oraz podwozimy samochodów, którymi rysujemy ślizgi. Dlatego konserwacja po sezonie jest tak ważna.

Konserwacja nart krok po kroku

Krok 1 Myjemy narty – narty myjemy ciepłą wodą najlepiej z jakimś detergentem, który pozwoli nam usunąć z nich wszystkie osady, jakie nagromadziły się na nich w ciągu całego sezonu.

Krok 2 Osuszanie nart – umyte narty musimy dokładnie osuszyć, najlepiej, aby mogły spokojnie wyschnąć na słońcu w umiarkowanej temperaturze. Lepiej do tego celu nie stosować grzałek, czy suszarek. Używanie takiego sprzętu może doprowadzić do przegrzania, czy nawet zdeformowania któregoś z elementów narty. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ślizgi, czyli spodnią stronę nart.

Konserwacja nart po sezonie – co musisz wiedzieć?

źródło: mathias-sport.com

Krok 3 Ślizgi i metalowe krawędzie nart natrzyj – kiedy narty są już dokładnie umyte i wysuszone, powinniśmy zająć się ślizgami. Warto wykonać smarowanie na gorąco, niestety jednak nie każdy ma odpowiedni sprzęt oraz umiejętności aby to zrobić. Jeżeli nie masz odpowiedniego doświadczenia, możesz trwale uszkodzić ślizgi. W takim wypadku skorzystaj z ogólnodostępnych środków, które możesz znaleźć w sklepach sportowych, czy internecie. Metalowe krawędzie delikatnie nacieramy olejem wazelinowym, który zminimalizuje powstawanie korozji.

Krok 4 Wierzchnią część nart także musimy zakonserwować. Najlepiej natłuścić i nabłyszczyć ją środkami, które używane są do nabłyszczania tworzyw sztucznych np. „PLAK”

Krok 5 Czyszczenie i konserwacja – także powierzchnie wiązań można spryskać PLAKIEM. We wszystkie dostępne szczeliny prowadzące do wnętrza wiązań powinniśmy wtrysnąć środek konserwująco czyszczący.

Krok 6 Przechowywanie nart – także odpowiednie przechowywanie ma duży wpływ na stan naszych nart. Narty powinniśmy przechowywać w temperaturze pokojowej. Przechowywanie nart na strychu nie jest dobrym pomysłem, ponieważ kiedy blacha się nagrzewa, może dochodzić do bardzo wysokich temperatur. Najlepiej trzymać je w pokoju za szafą.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *