Dlaczego warto przygotować się na narty za pomocą jogi?

W narciarstwie zjazdowym najbardziej narażone na kontuzje są nogi – stawy, kości, ścięgna i wiązadła. Statystyki mówią, że nawet 70% urazów związanych jest właśnie z tym obszarem, 35% z tego związana jest z urazem kolan. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do sezonu narciarskiego.

joga

źródło: pixabay.com

Dobrym sposobem na przygotowanie się na narty, jest joga, które równocześnie wzmocni i rozciągnie twoje ciało. W trakcie dynamicznej jazdy zaangażowane są wszystkie mięśnie ciała. W największym stopniu nogi, ale ważny jest także elastyczny i silny kręgosłup. Dlatego na początku musimy zadać o odpowiednią, stabilizacje kręgosłupa oraz mięśni głębokich tułowia. Chcąc poprawić funkcjonowanie tego obszaru, powinniśmy wybrać pozycje ze skrętem, które będą angażować mięśniową tzw. taśmę rotacyjną kręgosłupa, czy też różne warianty izometryczne ćwiczeń, które będą napinać dół brzucha. Następnie możemy wprowadzać mocniejsze ćwiczenia na brzuch oraz wyprost kręgosłupa, dzięki czemu wzmocnimy prostowniki pleców. W celu przygotowania na wyjazd na narty warto wybierać pozycje, które dbają o wzmocnienie gorsetu głębokiego, czyli mięśnie przykręgosłupowe, prostownik grzbietu, mięśnie brzucha, szczególnie mięsień poprzeczny, którego zadaniem jest podtrzymanie kręgosłupa. To właśnie na mięśniach brzucha, pleców, a także kończyn dolnych wykonywany jest ruch. Aby wzmocnić mięśnie, które biorą bardzo aktywny udział, w jeździe na nartach powinniśmy sięgnąć po asany stojące.

joga ćwiczenia

źródło: pixabay.com

Pomogą one wzmocnić mięśnie nóg, lecz także pomogą poprawić stabilizacje stawów kolanowych oraz rozciągnąć ścięgna Achillesa. Ćwiczenia jogi mogą nas ustrzec przed kontuzją, ponieważ izometryczne mięśnie w trakcie ćwiczeń jogi bardzo wzmacniają mięsień, statyczne rozciąganie pozwala odpowiednio tonizować mięśnie oraz poprawić elastyczności oraz wzmocnić więzadła, oraz ścięgna. Wielu trenerów twierdzi, że asany rozciągające powinny wejść do standardowej praktyki każdego narciarza, który przygotowuje się do wyjazdu. A po powrocie po stoku powinni postawić na mocne rozciąganie w różnych pozycjach. Świetnie do tego celu sprawdzi się typowe ćwiczenie w jodzie, czyli pies z głową w dół, ta pozycja rozciąga zarówno plecy, mięśnie grzbietu oraz kręgosłupa, jak i całe tyły nóg, mięśnie kulszowo-kolenowe, ścięgna Achillesa, czyli cały tył ciała podlega rozciągnięciu tej pozycji. Chcąc rozciągnąć mięsień czworogłowy uda, można skorzystać np. z takiej asany jak sierp księżyca, czy wojownik. Ćwiczenia te angażują zarówno udo oraz mięsień biodrowo-lędźwiowy. Jest to pozycja z wykrokiem, jedna noga z przodu. Pozycja ta rozciąga mieśnie tyłów nóg, ale także zginacze bioder, co w pozycji zjazdowej bardzo napinają się mięśnie zginające, czyli mięśnie czworogłowe, biodrowe, biodrowo-lędźwiowe. Ta pozycja pozwala nam spełnić te dwa warunki, czyli zarówno rozciągnąć w tyle nogi, jak i przednią część uda i bioder.

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *